Základní škola Kamenice nad Lipou » Aktuality » Terezín

Terezín

Pokaždé, když navštívím nějaké památné místo z druhé světové války, ptám se sám sebe, jak se mohlo stát, že jeden fanatik dokázal zmanipulovat tolik lidí kolem sebe. Proč se spolupodíleli na tak hrůzných myšlenkách, jako je vyhlazení určité rasy? Velkou roli jistě sehrála hospodářská krize, která rozpoutala vlnu násilí a nenávisti proti bohatým, mezi které Židé patřili.

V nedávné době jsem se spolužáky navštívil Terezín a znovu jsem si uvědomil krutost a beznaděj. Při prohlídce mě nejvíce oslovily příběhy lidí, kteří Terezínem prošli. Přemýšlel jsem o tom, jakou měli šanci přežít a kde brali sílu a naději celou bolest ustát. Oni chtěli zapomenout, ale co my?

Je zcela přirozené, že se člověk snaží z paměti smutné věci vymazat a nechce o nich mluvit. Je to ale důležité pro budoucí generace, které se musí z chyb předků poučit a předejít tak stejným hrůzám, které se za druhé světové války děly a které nás bohužel ohrožují i dnes.

Všude kolem řešíme rozdělení Evropy, rasovou nenávist, násilí na ženách a dětech. Všichni bychom se měli zamyslet nad skutečností, jaké máme štěstí, že vyrůstáme v době bez války, můžeme si plnit své sny a být s lidmi, které máme rádi. To vše bychom si měli odnést z návštěvy Terezína, kde na každém kroku návštěvník pocítí beznaděj a nespravedlnost páchanou na nevinných.

Oliver Vacovský, žák 9.A ZŠ Kamenice nad Lipou

Tato slohová práce vznikla na základě zážitků ze školní exkurze, kterou základní škola každoročně pro své žáky pořádá.