Základní škola Kamenice nad Lipou » Aktuality » Preventivní programy s lektorem B.Th. Radimem Strojkem

Preventivní programy s lektorem B.Th. Radimem Strojkem

 Především zážitkovou metodou představil žákům naší školy lektor B. Th. Radim Strojek sérii ucelených preventivních programů zaměřených na přinášení pozitivního vlivu na mladou generaci.

      Jako první zavítal do pátých tříd s programem „Etika a třídní kolektiv“. Jak vést děti k prosociálnosti, tedy k pozitivním vztahům, spolupráci, pomoci druhým, schopnosti dialogu a komunikace vůbec, si žáci vyzkoušeli v dvouhodinovém bloku. Prošli s lektorem základy kamarádství, zlatá pravidla vztahů v kolektivu. Vyzkoušeli si svoji schopnost komunikovat i se spolužáky, se kterými se příliš často nebaví, kteří na ně „vyšli náhodným výběrem“ při společných aktivitách.

      V šestých ročnících bylo tématem setkání -  „Bolest jménem šikana“. Součástí programu byly sociální hry a praktický nácvik chování s důrazem na význam dobrého a zdravého kolektivu jako nejefektivnější obrany proti šikanujícím agresorům.

      Sedmáci byli seznámeni se „Skrytými nebezpečími internetu“. Probrali společně rizika sociálních sítí a praktická doporučení, jak se bránit kyberstalkingu, sextingu, hoaxům…

      Otázka „Závislostí“ byla předmětem dialogu lektora s žáky osmých tříd. Dětem se dostalo odpovědí ohledně tématu souvisejících s užíváním drog, alkoholu, kouření a dalších závislostí.

      A tématem „Netolismus“ byla tato série preventivních program završena v 9. třídách. Lektor kladl žákům otázky, na které odpovídali ve skupinkách (co si představují pod pojmem netolismus, co je závislost, jak vzniká, jak tráví svůj volný čas, jaká jsou rizika spojená s netolismem na naše tělo, na naši psychiku). Dostalo se jim povzbuzení k lepšími využití volného času a rady, kde hledat pomoc.

Atmosféra setkání byla velmi příjemná a otevřená a děti čeká pokračování podobných preventivních programů i v dalších ročnících. Těšíme se na další přínosná setkávání a děkujeme panu Radimu Strojkovi.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru