Základní škola Kamenice nad Lipou » Aktuality » Zapomenuté řemeslo

Zapomenuté řemeslo

Žáci třídy 5.B se zapojili do výzvy ,,Projekt ve výuce“ zaměřený na téma polytechnického vzdělávání s odborníkem v praxi.

Děti v rámci projektu navštívily v úterý 25. 01. 2022 místního mistra černého řemesla             p. Michala Podhradského, který pracuje se železem. Žáky seznámil s historií kovářů, s různými nástroji a stroji, které využívá ke své práci. Účastníci si připravili záludné otázky, na které jim kovář odpovídal. Posléze viděli rozdělávání výhně, práci na bucharu a kování kovářských hřebíků. Dozvěděli se, že pro toto řemeslo je potřeba mít představivost, být šikovný a přemýšlivý.

Cesta ke kovařině začíná výrobou hřebíku. Kdo ji zvládne, naučí se postupně dalším složitějším kovářským postupům. Žáci se rozdělili na dvě skupiny, každá si vyzkoušela bouchat do ohřáté kulatiny, ze které na konci snažení vyšel hřebík. Zjistili jsme, že dát kladivem správnou ránu je docela složité. Žáci s pomocí mistra vykovali pro sebe a pro p. učitelku Jeníčkovou hrací kostku. Kovárnu navštívil i ředitel základní školy, který si vyzkoušel práci s ohřátým železem. Dárkem, který za pomoci kováře žáci pro pana ředitele udělali, bylo těžítko.

Na závěr daroval kovářský mistr některým žákům kovaný hřebík, aby je odměnil za píli a snahu, kterou vynaložili při své práci. Každý žák si ze setkání odnesl určitě něco jiného, ale všichni bychom si měli pamatovat, že každý z nás má na něco talent - jen je potřeba ho odhalit a rozvíjet.

Děkujeme za milé setkání.

Mgr. Iva Podhradská